FENG SHUI to chińska sztuka, wywodząca się ze starożytnej wiedzy, dwa słowa składające się na nazwę oznaczają dosłownie wiatr i wodę (czyli to co niewidzialne i nieuchwytne), tradycyjne chińskie przesłanie zaś mówi, że „wszystko łączy się ze wszystkim” (ch’ran pu lien chieh). Energia otoczenia wywiera na nas bardzo silny wpływ. W szerszym rozumieniu więc FENG SHUI może być więc jedną z metod, aby ulepszyć życie, bowiem pomaga ustabilizować energię. Harmonia i porządek w naszym otoczeniu, przekładają się w wymierny sposób na harmonię duszy i porządek w naszej głowie. Czasami zwykłe poprzestawianie mebli, usunięcie kilku drobiazgów, może dać zadziwiające rezultaty i zapewnić zastrzyk energii domownikom. Brzmi nieprawdopodobnie, ale działa!
Niektóre przestrzenie wpływają na nas pozytywnie lub negatywnie. Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu, czuł się wręcz rozdrażniony w jakimś miejscu, bez wyraźnej przyczyny. Czasami jest inaczej, chcemy gdzieś pozostać na dłużej, nie wiedząc z jakiego powodu odczuwamy ten specyficzny błogostan. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ludzie, budynki i przedmioty pozostają pod wpływem energii. Dlatego niektórzy mogą odczuwać dyskomfort w pewnych miejscach, podobnie mają oczywiście zwierzęta, na przykład bardzo łatwo zaobserwować, że koty i psy, czasami wyraźnie unikają niektórych miejsc.
Równowaga jest podstawową zasadą naszej egzystencji. Dysharmonia w domu jest  niebezpieczna, gdyż może odbijać się negatywnym echem w naszym sercu i umyśle, co przekłada się na jakość życia. Dzieje się tak dlatego, że każda przestrzeń wpływa na samopoczucie, więc bezpośrednio na nasz nastrój, sukcesy i porażki, a nawet na relacje w związku. Choć może wyda się to niewiarygodne, wiele osób odczuwa atmosferę miejsca. Przez ostatnie osiem lat mojej pracy w branży nieruchomości, uświadomiłam sobie, że „klimat” domu to nie tylko dobrze wyposażone wnętrze, ale coś jeszcze. To kombinacja nieuchwytnych walorów przestrzeni, przedmiotów i mieszkających tam ludzi, jednym słowem energia, która może działać na nas w różny sposób. FENG SHUI jest właśnie sztuką przemyślanych układów przestrzeni i przedmiotów, aby zapewnić przepływ naturalnej energii, ściśle mówiąc to relacje w jakie wchodzimy z naszym otoczeniem. A to, że nasze środowisko nas kształtuje, chyba już nikt nie ma żadnych wątpliwości. Tak więc, należy zwracać uwagę gdzie pracujemy, gdzie śpimy, jemy i odpoczywamy. Przestrzeń powinna służyć rozwojowi, a często zdarza się, że nas zwyczajnie blokuje. Zasady FENG SHUI pozwalają na właściwe kierowanie przepływem energii. Trzy filaru tej wiedzy to: świadomość, równowaga i kontrola. Tak więc we wnętrzu bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, zapach, ustawienie mebli. Zastanowienia i przemyślenia wymaga również dobór kolorów. W otoczeniu powinien panować spokój, nie służy temu na przykład nadmiar ozdób i bibelotów. Nieużywane przedmioty mogą blokować energię, dlatego należy je przejrzeć i pozbyć się ich. Wybierając elementy wystroju pamiętajmy o charakterze pomieszczenia. Najważniejsze miejsce to kuchnia z najlepiej osobną, wydzieloną jadalnią; bardzo istotna jest też sypialnia, w której nic nie powinno rozpraszać snu (a takim elementem są na przykład, na szczęście coraz mniej już modne lustra). Przestrzeń do pracy w domu, powinna być również wyraźnie oddzielona, aby koncentrowała się w niej energia. Sztuka FENG SHUI przypisuje duże znaczenie ogrodom, gdyż są one traktowane jako rozszerzenie domu.

Mimo, że zasady FENG SHUI opierają się często na zdrowej logice, przecież już Einstain badał energię drgającą, a fizyka kwantowa dowodzi, że wszystkie bryły nie są jednolite (stanowiąc masę naładowanych cząstek, które wchodzą w nieustanny kontakt z innymi cząstkami), wiele osób ciągle odnosi się do tego zagadnienia sceptycznie. Kiedy jednak pojawia się jakiś problem, warto poszukać również metod alternatywnych i ustalić co może go powodować, a następnie zapanować nad nim odwołując się do starożytnej wiedzy. Trzeba się zastanowić, czy na przykład od czasu przeprowadzki rozwinęły się jakieś problemy zdrowotne? Czy może czujemy się lepiej poza domem?
Przy zakupie nieruchomości można zadać pytanie: jak wpływa na nas atmosfera nowego miejsca? Dobra lokalizacja wiele tu ułatwia. Elementy szkodliwe to tak zwane „zatrute strzały” na przykład maszty telefonii komórkowej, linie wysokiego napięcia ? Oczywiście ich wpływ można niwelować wdrażając zasady FENG SHUI.

Aby zindywidualizować charakter pomieszczeń oraz aktywować pozytywny przepływ energii, warto skonsultować się ze specjalistą, architektem lub dekoratorem, który w prosty sposób pomoże i podpowie jak równoważyć energię. Powstało też wiele publikacji książkowych na temat zasad FENG SHUI, a nawet prowadzone są specjalne kursy.

dr Beata Michalska-Kunicka