Naszym klientom posiadającym kredyt hipoteczny przypominamy, że od dziś, tj. 29 lipca 2022 roku można złożyć wniosek o rządowe zawieszenie spłat kredytu hipotecznego. Tzw. wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie aż 8 rat, tj.: w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – maksymalnie na 2 miesiące. W czwartym kwartale 2022 r. – maksymalnie na 2 miesiące, w roku 2023 r. – maksymalnie na 1 miesiąc w każdym kwartale. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Oczywiście pamiętajmy, że zawieszone raty nie przepadają – zmieni się harmonogram płatności, a ostatecznie czas kredytowania ulegnie wydłużeniu.

Dla kogo?
Z zawieszenia może skorzystać każdy kto ma kredyt hipoteczny zaciągnięty w PLN przed 1 lipca 2022 roku, a nieruchomość przeznacza na własne cele mieszkaniowe.

Jak to zrobić?
Można oczywiście wybrać się do banku, ale jeśli zdecydujecie się na procedurę on-line, to złożenie wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych powinno zająć dosłownie kilka minut, a UOKiK dba aby procedura była uproszczona.

Które miesiące najlepiej wybrać?
Oprocentowanie kredytów rośnie, dlatego najlepiej wybrać późniejsze miesiące, bo wysokość raty może być wyższa. Tak więc w bieżącym roku najlepiej wybrać zawieszenie raty sierpniowej, wrześniowej, listopadowej i grudniowej. A w przyszłym roku ratę marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową.

Czy warto?
Rządowy program uratuje wiele domowych budżetów, ale ekonomiści alarmują, że jeśli pula trafi znowu na rynek np. dóbr konsumpcyjnych, może pogłębić to rozpędzająca się właśnie inflację. Dlatego w naszej opinii skorzystać warto, a zaoszczędzone kwoty z zawieszonych rat przeznaczyć na spłatę kapitału, co umożliwi obniżenie rat lub skrócenie okresu kredytowania.

/homestudiopress