To oczywiste, że wiedzę o finansach powinniśmy nabywać już w szkole. Niestety wszyscy wiemy, że w tej kwestii (i to nie tylko w sektorze edukacji) jest wiele do zrobienia. Albowiem też większość z nas nie uczy swoich dzieci jak planować budżet i ustalać cele. Często nie dajemy nawet wskazówek jak do nich dążyć. Tymczasem planowanie jest podstawą każdego działania. Ostatecznie zatem sami, dopiero po jakimś czasie pracy zawodowej, chcemy się dokształcić w zakresie ekonomii i finansów – najczęściej korzystając z porad znajomych, czytając książki lub słuchając podcastów. W efekcie wielu z nas zrealizowała lub zrealizuje mniej lub bardziej śmiałe plany ucząc się głównie na własnych błędach. Jak się zatem odpowiednio przygotować do prowadzenia własnych finansów prywatnych czy firmowych? Jak uniknąć bolesnych porażek lub błędów? Poniżej przedstawiam kilka prostych porad, dzięki którym osiągnięcie wyznaczonych celów finansowych stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

 

Zaplanuj budżet.

Szczegółowo rozpisz i zaplanuj swoje wpływy, wydatki, a także cele na najbliższy miesiąc, rok, kolejne pieć lat. Poszukaj dodatkowych możliwości zarabiania i koniecznie ustal zapas finansowy na nieprzewidywane okoliczności.

 

Unikaj długów i zakupów na raty.

Trzymaj się budżetu, szczególnie kontroluj wydatki na karcie kredytowej.
Płać wszystkie swoje rachunki i inne zobowiazania na czas, pomyśl też o ich zautomatyzowaniu.

 

Kontroluj dochody i wydatki.

Kontrola czy też zapisywanie dochodów i wydatków wspiera Twoje plany i przybliża cię do osiągniecia celu. Optymalizuj wydatki, ustal jak możesz pozbyć się zbędnych kosztów (i koniecznie zrób to).

 

Regularnie oszczędzaj (nawet drobne kwoty).

Często w finansach kluczem do sukcesu są nie tylko wysokie zarobki, ale dyscyplina i gospodarność. Postaraj się w każdym miesiącu wygospodarować oszczędności (może to być nawet niewielka kwota – kluczowa będzie tu regularność i kształtowanie dobrego nawyku).

 

Myśl o przyszłości i aktualizuj priorytety.

Kontroluj swoje finanse (najlepiej osobiście). Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto przyglądać się co jakiś czas celom i priorytetom – może nie są już tak ważne? Powodów może być wiele. Mogła zmienić się Twoja sytuacja prywatna, zawodowa lub polityczno-gospodarcza. A może Twój cenny czas i pieniądze zwyczajnie przeciekają ci między palcami, bo zaufałeś niewłaściwej osobie? Weryfikuj i spisuj takie sytuacje na bieżąco, notatki i przemyślenia ułatwią podjęcie racjonalnej decyzji w imię ochrony kapitału, a ostatecznie Twojej przyszłości.

 

Na zakończenie… a może to dopiero początek?

Najlepszy czas, aby zasadzić drzewo, był dwadzieścia lat temu. Drugi najlepszy czas jest teraz – tak stanowi moje ulubione chińskie przysłowie. Dlatego wszelkie wypracowane nadwyżki przeznaczaj na inwestycje, na to nigdy nie jest zbyt późno. Systematycznie też poszerzaj swoją wiedzę finansową, czytaj książki, słuchaj wywiadów z ludźmi, którzy osiągnęli faktyczny sukces (zazwyczaj łatwo to sprawdzić). Zgłębiaj sztukę inwestowania, gdyż wiąże się ona zawsze z ryzykiem. Nie naśladuj znajomych czy celebrytów – oczywiście słuchaj rad, ale samodzielnie kalkuluj, analizuj i podejmuj własne, świadome decyzje.

 

Polecane przeze mnie książki o finansach:

Bogaty ojciec. Biedy ojciec, Robert T. Kiyosaki;

Droga do finansowej wolności, Bodo Schafer;

Psychologia pieniędzy, Morgan Housel;

Finansowy ninja, Michał Szafrański.

 

 

Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania,

życzę nam wszystkim wytrwałości oraz przemyślanych inwestycji!

dr Beata Michalska