Wiele osób szukających własnego miejsca do życia staje przed dylematem: dom czy mieszkanie? Mieszkanie w budynku wielorodzinnym ma zarówno zalety, jak i wady. Poniżej przedstawiamy Wam kilka zalet mieszkania w tego typu budynkach:

  1. Koszty wspólne: Wspólne koszty, takie jak opłaty za utrzymanie budynku, sprzątanie klatek schodowych czy ochrona, są dzielone między mieszkańców, co może przyczynić się do niższych kosztów utrzymania w porównaniu do domu jednorodzinnego. Choć wiemy z doświadczenia, że nie zawsze tak musi być, bowiem koszty wspólne zależą od wielu czynników takich jak: wielkość i stan części wspólnych, zmiany ekonnmiczo-gospodarcze w danym kraju, a nawet od operatywności zarządcy.
  2. Infrastruktura: Bloki mieszkalne są zazwyczaj zlokalizowane w obszarach miejskich, co oznacza łatwy dostęp do infrastruktury, takiej jak sklepy, placówki edukacyjne, transport publiczny czy miejsca rekreacyjne.
  3. Bezpieczeństwo: Wspólne klatki schodowe, oświetlenie i zazwyczaj obecność sąsiadów mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
  4. Łatwość utrzymania: Właściciele mieszkań w blokach zazwyczaj nie muszą martwić się o konserwację zewnętrznych elementów budynku, takich jak elewacje czy dach, ponieważ jest to odpowiedzialność zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
  5. Dostęp do usług: W bliskiej odległości od bloków mieszkalnych często znajdują się różne usługi, takie jak placówki handlowe, punkty usługowe czy placówki edukacyjne, co może być wygodne dla mieszkańców.
  6. Społeczność: Życie w budynku wielorodzinnym często sprzyja tworzeniu społeczności sąsiedzkiej. Sąsiedzi mogą się ze sobą spotykać na klatce schodowej, wspólnych spotkaniach czy imprezach organizowanych przez wspólnotę mieszkańców.
  7. Dostępność środków komunikacji: Bloki mieszkalne zazwyczaj są dobrze skomunikowane z systemem transportu publicznego, co ułatwia podróżowanie mieszkańcom.
  8. Mniejsze obowiązki związane z utrzymaniem ogrodu czy dziedzińca: W przeciwieństwie do mieszkania w domu jednorodzinnym, mieszkańcy bloków zazwyczaj nie muszą się martwić o pielęgnację ogrodu czy dziedzińca.

Warto jednak pamiętać, że preferencje co do rodzaju mieszkania mogą się różnić, a wybór pomiędzy blokiem a domem jednorodzinnym zależy od indywidualnych potrzeb, stylu życia i preferencji mieszkańców. W kolejnym odcinku napiszemy o wadach mieszkania w bloku.